вівторок, 20 січня 2015 р.

Головна

Шановні відвідувачі!
Я щиро вдячна Вам, що завітали на мій блог!




Оголошення     
Привітання  
Безпека в закладах освіти 
Методична робота 
Сторінка вихователя 
Поради батькам 
Мій сайт 
Мої сертифікати
Мої публікації 
З історії мого краю
Наші досягнення 
Цікаве з світу науки 
Природоохоронна робота
Робота з батьками
Всеукраїнські конкурси 
Позакласна робота
Календар подій
Заняття
Навчальні предмети
Біологія, 6 клас  
Біологія, 7 клас
Корисні ресурси 

Оголошення











 

22.04.2015 відзначатиметься Міжнародний день Матері-Землі, який в 2009 році проголосила Генеральна Асамблея ООН. Запрошую всіх бажаючих приєднатися до акції "У нас тільки одна планета".



Пам'ятай!!! Птахи і звірі, квіти і дерева звертаються до людини: збережи і допоможи, де стоїш, де живеш, − на відстані погляду і голосу, хоч би на відстані витягнутої руки. І твій особистий активний простір, збільшений у мільйон, стане простором любимої, рідної Вітчизни, який охороняється.

     Посадимо молоді деревця біля садка і своєї домівки! Це так потрібно нинішнім, а ще більше майбутнім поколінням.

Навіть найменша причетність кожного із Вас до посадженого, виплеканого дерева є і буде вагомою підтримкою життя на Планеті і сьогодні і в майбутньому.

01.04.2015. проводиться Всеукраїнська акція "День зустрічі птахів"

Запрошую всіх бажаючих взяти участь в акції.

Методична робота


 

 

 

 

 18.10.2018

 Цікаві та прості вправи, які допоможуть вам весело та з користю провести батьківські збори.

Давайте чесно, хтось із класних керівників у захваті від переспективи проводити батьківські збори? Чи, може, хтось чекає на них з великим нетерпінням? Мабуть, таких вчителів буде не так багато, а все тому, що у більшості випадків батьківські збори є нецікавими та нудними, присвяченими лише оцінкам, поведінці учнів тощо. Але збори можна зробити цікавими і корисними як для батьків, так і в перспективі – для ваших учнів. Зробити це можна за допомогою спеціальних тренінгів, спрямованих на покращення розуміння батьками власних дітей.

Вправа 1. Коло емоцій

Мета: Налаштувати на роботу, підняти настрій, допомогти розслабитися.
Час: 5 хвилин.
Хід вправи: Батьки сідають у коло, а потім кожен по черзі (почати може класний керівник) за допомогою лише однієї міміки передає якусь емоцію, а всі по черзі намагаються її повторити. Вправа закінчується, коли всі учасники передадуть свою емоцію.
Після того, як вправа завершиться, запитайте у батьків, чи легко було відтворити емоцію, яку їм передала інша людина, та що вони при цьому відчували. І які емоції передавати простіше та приємніше – позитивні чи негативні?

Вправа 2. Продовж речення

Мета: Позитивно налаштувати учасників до теми зборів.
Час: 5-7 хвилин.
Хід вправи: Спочатку можна запитати, чи завжди батькам вдається без проблем знайти спільну мову зі своїми дітьми. Потім класний керівник задає тему, формулюючи речення, яке батьки мають продовжити. Наприклад: «Щоб краще розуміти свою дитину, я...» – і кожен з присутніх по черзі у кількох словах розповідає свій рецепт вдалого спілкування з дитиною.

Вправа 3. Дати оцінку

Мета: Навчити правильно спілкуватися з дітьми, виявити помилки та недоліки, проаналізувати їх.
Час: 10 хвилин.
Хід вправи: Батьків треба об’єднати у декілька груп залежності від кількості учасників зборів. Задається проблемна ситуація: наприклад, треба уявити, що дитина прийшла після занять у музичному гуртку та сказала, що більше не хоче туди ходити, а мріє навчитися малювати. Як реагувати? Кожна група отримує завдання:
1-ша група: Ви погоджуєтеся з рішенням дитини. Як саме ви виражатимете згоду, що ви говоритимете, яким тоном? Складіть список фраз та слів, якими користуватиметеся.
2-га група: Ви проти такого рішення. Як саме ви висловите свою незгоду, що ви говоритимете та у якому тоні? Складіть список фраз та слів, якими будете користуватися.
3-тя група: Ви впевнені, що такі ситуації варто вирішувати дипломатично, тому вирішуєте, що краще дати чітку оцінку діям дитини, так вона зрозуміє, що краще. Як саме ви дасте цю неупереджену оцінку, що ви говоритимете та у якому тоні? Складіть список фраз та слів, які використовуватимете.
Кожна група має по черзі продемонструвати результати своєї роботи. Потім усі разом аналізують результати та визначають, як все ж таки краще спілкуватися.

Вправа 4. Мої відчуття

Мета: Дати зрозуміти, що кожна людина, особливо діти, заслуговують на увагу до своїх досягнень та позитивну оцінку.
Час: 10 хвилин.
Хід вправи: Вправа сформована у вигляді короткого бліц-опитування. Класний керівник ставить питання та рандомно обирає когось з батьків, хто буде давати відповідь. Питання можуть бути такими:
  1. Чи подобається вам чути похвалу від інших?
  2. Що саме відчуваєте, коли вас хвалять?
  3. Чи хвалите ви самі себе? Як часто?
  4. Як часто ви хвалите інших людей?
  5. За що можна їх похвалити?
  6. А як часто та за що ви хвалите свою дитину?
  7. Як вона на це реагує?
Після того, як усі відповіді будуть отримані, класний керівник може запитати в учасників, чи є у них досягнення (великі чи скромні – не має значення), або справи, якими можна пишатися, чи люди, яким вони допомогли. А потім в якості рефлексії попросіть батьків подумати над тим, щоб змінилося, якби їхні досягнення/справи/допомога не були б оцінені. Щоб вони відчували?

Вправа 5. Вішаємо ярлики

Мета: Показати, наскільки шкідливим є навішування ярликів на дітей.
Час: 10-15 хвилин.
Хід вправи: Класний керівник об’єднує батьків у групи по-двоє/по-троє. Кожному з групи видають та прикріплюють бейджик з певним написом, наприклад: «Розмовляй зі мною так, ніби я не здатен щось розуміти», «Будь привітним», «Будь непривітним», «Кажи, що я нічого не вмію і ні на що не здатен», «Підбадьор мене» тощо. При цьому прикріпити бейджик треба так, щоб учасник не бачив, що саме на ньому написано, а отже, не знав, як з ним розмовлятимуть.
А щоб вправа стала цікавішою, учасникам групи треба дати спільне завдання, наприклад, намалювати картину. При цьому під час роботи вони мають спілкуватися один з одним так, як написано на бейджиках. Коли картина буде намальована, класний керівник має запитати: «Чи подобається вам таке спілкування, коли до вас звертаються таким чином?»

Вправа 6. Хвалимо правильно

Мета: Навчитися правильно висловлювати власні емоції та хвалити дітей.
Час: 15 хвилин.
Хід вправи: Хвалити дітей треба правильно, а навчитися цьому зовсім не складно. Саме для цього існує мистецтво якісної похвали. Така похвала складається з трьох частин:
  1. Опис того, що ви бачите.
  2. Опис того, що ви відчуваєте.
  3. Узагальнення (має продемонструвати дитині її сильні сторони).
Потім класний керівник знову об’єднує учасників у групи по двоє-троє осіб і озвучує проблемну ситуацію. Уявіть, що ваша дитина вперше сама зробила всі уроки/приготувала вечерю/склала іспити на відмінно. Похваліть її саме за цією схемою. А потім подумайте: чи складно це було зробити? А що ви при цьому відчуваєте?
Такі прості на перший погляд вправи допоможуть батькам краще зрозуміти дітей, а як наслідок – покращити стосунки не тільки у родині, а й у класі. Спробуйте!

07.11.2015 

Семінар при ДДУ для вчителів біології та хімії, проведений ведучими спеціалістами кафедр

  МАН при ДНУ (Крюченко Ірина Миколаївна, заступник директора МАН)





Кафедра фізіології людини та тварин,  Мурзін Олексій Борисович, професор, завідувач кафедри фізіології людини та тварин.



Соколова Ірина Євгенівна, доцент, завідувач кафедри мікробіології, вірусології та біотехнології 


























Котович Вячеслав Миколайович, керівник лабораторії  фізики грунтів кафедри геоботаніки, грунтознавства, екології
Уакова, кафедра біофізики та біохімії

Милько Олег Миколайович, доцент кафедри загальної біології та водних ресурсів



Тарасова Олена Миколаївна, методист  МАН, відділення хімії та біології
зайцева Ірина Олексіївна, професор кафедри фііології та інтродукції рослин



Олександр Єфимович, кафедра медицини

Методичні рекомендації щодо
національно-патріотичного виховання
у загальноосвітніх навчальних закладах

Ураховуючи нові суспільно-політичні  реалії в  Україні після  Революції гідності, обставини, пов’язані з російською агресією, усе більшої актуальності набуває  виховання  в  молодого  покоління  почуття  патріотизму,  відданості загальнодержавній  справі  зміцнення  країни,  активної  громадянської  позиції тощо.
Важливо,  щоб  кожен навчальний  заклад  став для  дитини  осередком становлення  громадянина - патріота  України,  готового брати  на  себе відповідальність, самовіддано розбудовувати країну як суверенну, незалежну, демократичну, правову,  соціальну  державу,  забезпечувати  її  національну безпеку,  сприяти  єдності  української  політичної  нації та  встановленню громадянського миру й злагоди в суспільстві.
Важливим  чинником  національно - патріотичного  виховання  є  феномен Майдану – промовистого  свідчення  жертовності  заради  безумовного дотримання  прав  людини  та  поваги  до  людської  гідності,  відстоювання загальнонаціональних  інтересів відмовою  учасників  від  особистого  заради досягнення  спільної  мети;  багатомовністю,  полірелігійністю.  Зміст виховних заходів  має  позиціонувати  Майдан  як  форму небаченого  дотепер  у  світовій історії мирного  колективного  протесту  українців у  відповідь  на  порушення базових  прав  людини  і  громадянина з  боку  недемократичного  політичного режиму в країні. Актуальним є організація збирання та поширення інформації про героїчні вчинки українських військовослужбовців, бійців добровольчих батальйонів у ході російсько-української війни, волонтерів та інших громадян, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності України. Героїчні  й  водночас  драматичні  й  навіть  трагічні  події  останнього  часу спонукають до оновлення експозицій шкільних музеїв, заповідників та кімнат бойової слави, зокрема щодо інформації про учасників АТО та волонтерів з даної  території; необхідно взяти  шефство  над родинами  учасників  ATO,  які цього  потребують.
В  цілому  важливим  є формування засобами  змісту навчальних  предметів якостей  особистості,  що  характеризуються  ціннісним ставленням  до  суспільства, держави,  самої  себе  та  інших,  природи,  праці, мистецтва.
З огляду на це рекомендуємо:
По-перше, виокремити як один з найголовніших напрямів виховної роботи, національно-патріотичне  виховання – справу, що за  своїм  значенням  є стратегічним завданням. Не менш важливим є повсякденне виховання поваги до Конституції держави, законодавства, державних символів - Герба, Прапора, Гімну.
По-друге, необхідно  виховувати в  учнівської  молоді національну самосвідомість, налаштованість  на осмислення моральних та  культурних цінностей, історії, систему вчинків, які мотивуються любов'ю, вірою, волею, усвідомленням відповідальності.
По-третє, системно здійснювати виховання в учнів громадянської позиції;
вивчення  та  популяризацію історії  українського  козацтва,  збереження  і пропаганду історико-культурної  спадщини  українського  народу;  поліпшення військово-патріотичного виховання молоді, формування готовності до захисту Вітчизни.
По-четверте, важливим аспектом формування національно самосвідомої особистості  є  виховання  поваги  та  любові  до  державної  мови.  Володіння українською мовою та послуговування  нею повинно стати пріоритетними у виховній  роботі  з  дітьми.
Мовне  середовище  повинно  впливати  на формування учня - громадянина, патріота України.
По-п’яте,  формувати  моральні  якості  особистості,  культуру  поведінки, виховувати бережливе ставлення до природи, розвивати мотивацію до праці.
Для  реалізації  цих  глобальних  завдань  необхідна  системна робота,  яка передбачає  забезпечення  гармонійного  співвідношення  різних  напрямів, засобів, методів виховання дітей у процесі навчання і позакласної діяльності.
У  навчально-виховний процес мають впроваджуватися форми  і  методи виховної роботи, що лежать в основі козацької педагогіки.
Завдяки результатам педагогічних досліджень достеменно встановлено, що 40  відсотків  від  загального  обсягу  виховних  впливів  на  особистість  дитини здійснює  освітнє середовище, в якому вона перебуває. Ця цифра в кожному конкретному  випадку  шкільної  практики  варіюється відповідно  до особливостей    області,  школи,  класу,    його  мікрогруп  та  індивідуальних особливостей самих дітей. Але слід визнати, що поміж інших джерел впливу на становлення й розвиток дитини (сім’я, однолітки, позашкільні освітні заклади та  ін.)  школа  посідає  домінантні  позиції,  тож  і  відповідальності  на  неї покладається більше, і можливостей перед нею відкривається більше. З метою створення умов для реалізації кожної особистості та підтримки творчого,  інтелектуального,  духовного  потенціалу  нашої  нації  необхідно модернізувати  систему викладання української мови, а саме:
- у  навчально-виховній  діяльності  неухильно  дотримуватися  єдиного мовного режиму;
- формувати інформаційно й емоційно самобутній україномовний простір, який забезпечуватиме прилучення школярів до величезного мовного дивосвіту, до  глобальних  знань  про  рідну  мову,  її  закони,  систему  її  виражально-зображальних засобів;
- виховувати  відповідальне  ставлення  до  рідної  мови,  свідомого  нею користування;
- сприяти  вияву  українського  менталітету,  способу  самоусвідомлення  і самоідентифікації, сприйняттю української мови як коду праісторичної пам’яті;
- плекати  розвиток  духовної,  емоційно-естетичної,  інтелектуальної  сфери саме на основі української мови;
- через мовне посередництво долучати школярів до національної історії, до різних масивів національної культури, до глибинної сутності народного життя;
- здійснювати  розвиток  мовлення  не  тільки  на  уроках  української  мови  і літератури, а й під час вивчення всіх інших предметів.
Також  навчальні  заклади мають проводити інформаційно-просвітницьку роботу  з  батьками,  спрямовану  на  формування    толерантності,  поваги  до культури, історії, мови, звичаїв та традицій як українців так і представників різних  національностей  за  участю  психологів,  істориків,  працівників  кримінальної міліції. Водночас необхідно активізувати співпрацю  педагогічних  колективів  з органами учнівського  та батьківського самоврядування щодо формування у дітей та молоді  духовності, моральної культури, толерантної поведінки, уміння жити в громадянському суспільстві.
У  контексті  зазначеного  вище,  надаємо  методичні  рекомендації  щодо
національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах.
Біологія, екологія, хімія та природознавство
Національно - патріотичне виховання на уроках біології, екології, хімії та природознавства тісно пов'язано з пізнавальною діяльністю учнів, зміст і методи якої безпосередньо впливають на реалізацію виховних завдань.
Природа є потужним фактором виховання поваги й любові до своєї Батьківщини, могутнім засобом виховання в дітей цінностних ставлень, моральних якостей, насамперед національної свідомості.
Одним із напрямків вивчення природи рідного краю є вивчення видового складу рослин, тварин, грибів і лишайників, їх значення. На жаль у підручниках питання біологічної різноманітності зосереджуються переважно на загальних питаннях та екзотичних видах. Розглядаючи теми «Різноманітність рослин», «Гриби» (6 клас), «Різноманітність тварин» (7 клас) необхідно у цікавій і наочній формі познайомити учнів з найпомітнішими видами, поширеними в різних куточках нашої країни, особливу увагу звертаючи на місцеві види флори і фауни.
На уроці вчитель має створювати умови для формування в учнів почуття гордості за свою Батьківщину. Вивчаючи з учнями 11 класу тему «Історичний розвиток органічного світу» розказуємо, що Україна володіє безцінною спадщиною людства – едіакарською біотою. Звертаємо їхню увагу на те, що подільський розріз венду й нижнього палеозою нижче міста Кам’янця-Подільський, в пригирловій частині Смотричу та по Дністру має світове значення. Наголошуємо, що Україна може пишатись тим, що вона входить в п’ятірку країн світу за поширеністю палеонтологічних знахідок докембрію.
Використання краєзнавчого матеріалу у викладанні природничих наук підводить учнів до глибшого розуміння навколишнього середовища і сприяє пробудженню поваги і любові до того місця, де вони народились і виросли. З метою формуються в учнів почуття любові до природи, рідного краю необхідно включати у навчально-виховний процес пізнавальні тематичні екскурсії в поле, в ліс, на берег озера чи річки, які збагачують духовне життя учнів, стимулюють бажання більше побачити, більше зробити для збереження природного середовища.
Сьогодення позначене небувалим зростанням інтересу до проблем історії свого народу, витоків національної культури. Народні знання є не лише окремим видом допоміжних знань, але й засобом, що сприяє формуванню в учнів інтересу до національної культури, є передумовою формування їх національної самосвідомості і сприяє засвоєнню знань.
На уроках біології, природознавства доцільно використовувати такі елементи національної культури як народні перекази, легенди, оповіді, загадки, пісні, думи, прислів’я та прикмети про наших супутників – рослин і тварин, які дійшли до нас із сивої давнини. Зокрема, на уроках природознавства (5 клас Тема «Земля як планета») можна використовувати такі завдання до народних прислів’їв: пояснити сутність явища, про яке згадується у прислів’ях: «Взимку сонце світить, та не гріє», «На новий рік прибавилось дня на заячий скік» (тема «Рухи Землі. Пори року»); назвати властивості води, які згадуються у прислів’ях «Вода крапля по краплі і камінь довбає», «Вода найде собі дорогу» (тема «Властивості води. Вода розчинник); пояснити зміст прислів’їв «Без води і не туди, і не сюди», «Що може вродить камінна гора, коли в їй води нема!» тема «Значення води у природі)». Також корисним буде організація народознавчих хвилинок, до яких учні готують народні приказки, прислів’я, прикмети, пов’язані з природними явищами, варинами і рослинами. Такі народознавчі хвилинки можна організувати у вигляді конкурсів або змагань.
При вивченні в 6 класі теми «Рослини», «Різноманітність рослин» приділити увагу рослинам - символам України – калині, вербі, дубу, тополі, маку, барвінку, чорнобривцям. Ефективним у цьому випадку буде використання проектної діяльності учнів.
Патріотичне виховання передбачає формування в учнів знань, та уявлень про досягнення нашої країни в галузі науки, адже багато видатних вчених прославили Україну. При цьому завжди необхідно підкреслювати їхню приналежність до України, звертати увагу на внесок української науки в розвиток світової біологічної, хімічної науки.
Розповідаючи про досягнення медицини під час вивчення біології
людини, ознайомлюємо учнів із життям і діяльністю М. Амосова, О. Богомольця.
Микола Амосов у 2008 році був визнаний другим після Ярослава Мудрого великим українцем за результатами опитування громадської думки «Великі українці». М. Амосов – автор понад 400 наукових робіт, включаючи 19 монографій. Ряд монографій перевидано в США, Японії, Німеччині, Болгарії. Він сам зробив близько 7 тисяч складних операцій, завдячуючи яким спас життя людям. У створеному ним інституті підготовлено 40 докторів і понад 150 кандидаті наук, багато хто з них очолює великі наукові центри. Микола Михайлович широко відомий як письменник. Його повісті «Думки та серце», «Записки з майбутнього», «ППГ - 2266», «Книга про щастя та нещастя» неодноразово видавалися у нас в країні та за кордоном.
Олександр Богомолець народився 24 травня 1881 року в Києві. Крупним і неоднозначним досягненням ученого став розроблений ним метод дії на сполучну тканину антиретикулярною цитотоксичною сироваткою (АЦС або сироватка Богомольця). Цю сироватку Богомолець ретельно розробляв і прагнув знайти їй широке застосування в боротьбі із старінням, а також для лікування самих різних захворювань. Безумовно, в багато чому він переоцінив значення АЦС. Але ніколи не можна забувати, що в роки Другої світової війни АЦС по суті була єдиним вітчизняним засобом, що застосовувалася для прискорення процесів зрощення переломів і загоєння пошкоджених м’яких тканин. Не підлягає підрахунку число життів поранених бійців, врятованих задопомогою цієї сироватки. Крім того, він проявив себе і людиною великої цивільної мужності. Так, в роки масових репресій по його проханнях і під запропоноване ним особисте доручення були звільнені з місць ув’язнення ряд крупних учених.
У рамках проектної діяльності учням можна запропонувати теми проектів, в яких необхідно відобразити не тільки наукові досягнення, а й особистісні якості, улюблені заняття та інтереси учених.
Старшокласникам можна запропонувати написати есе на тему «Чому можна навчитись у ... (того чи іншого вченого)». Такі завдання дозволять учням більш глибоко осмислити біографію ученого, вибрати цінності якості особистості та висловити власні міркування щодо співвідношення заслуг учених та їхніх морально-етичних якостей. При цьому в учнів виникає почуття гордості за свою країну та її співвітчизників. Разом з тим для формування почуття патріотизму необхідно у навчання включати відомості про сучасні досягнення українців у різних галузях науки, викликаючи тим самим гордість за геніїв свого народу та націю в цілому.
До прикладу, при вивченні органічної хімії ознайомлюємо учнів з видатним досягнення українських хіміків. Поняття про хімічний зв'язок добре знайоме всім з курсу хімії. Воно настільки фундаментально опрацьовано, що будь-яка інформація, яка змінює наші уявлення про хімічне зв'язування, є сенсацією. Співробітники кафедри органічної хімії і технології органічних речовин хіміко-технологічного факультету Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» у співпраці з університетами Гісена (Німеччина) та Стенфорда (США) кинули виклик природі. Використовуючи як вихідні сполуки так звані діамондоїди (вуглеводні нанометрових розмірів, що відтворюють фрагменти структури природного алмазу і добуваються з нафти), вони синтезували молекули, які містять аномально подовжені зв'язки. Вперше у світі експериментально встановлено, що слабкі Ван-дер-Ваальсові сили можуть мати вирішальний вплив на стабілізацію індивідуальних молекул. Це відкриває перспективи створення матеріалу, який буде знаходитися на межі між індивідуальною молекулою і наноматеріалом. Одержані результати виявились настільки важливими, що були опубліковані у найбільш авторитетному науковому журналі Nature (2011, т. 477 с.308-311).

   21.07.2015

 

Сергій Квіт: Зміна мережі навчальних закладів – це одна із частин реформи освіти  http://mon.gov.ua/usi-novivni/novini/2015/07/21/selektorna-narada/

 У Міністерстві освіти і науки України відбулася прес-конференція щодо змін у середній освіті за підсумками 2014 року (заступник Міністра освіти і науки Павло Полянський провів прес-конференцію з питань дошкільної, загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти за підсумками 2014 року).  http://www.mon.gov.ua/ua/actually/42411-u-ministerstvi-osviti-i-nauki-ukrayini-vidbulasya-pres-konferentsiya-schodo-zmin-u-seredniy-osviti-za-pidsumkami-2014-roku

ПЛАНУВАННЯ ФОРМ РОБОТИ З ДІТЬМИ ЗА ЛІНІЯМИ РОЗВИТКУ  (27.01.2014)



Лінії розвитку Форми роботи

Пізнавальний розвиток • Інтелектуальні ігри
• Розповіді вихователя та дітей
• Бесіди
• Робота з картками
• Читання художніх творів
• Робота в зошитах
• Заняття
• Розгляд та читання дитячих енциклопедій
• Розв’язування ребусів, кросвордів
• Творчі зустрічі
• Гурткова робота
• Екскурсії
• ТРВЗ
• Дослідницька робота

Мовленнєвий розвиток • Дидактичні ігри
• Вивчення художніх творів
• Заняття (з вказуванням словника )
• Складання розповідей
• Спостереження
• Гурткова робота
• Бесіди
• Розгляд ілюстрацій
• Свята
• Розваги

Художньо-естетичний розвиток • Моделювання
• Дидактичні ігри
• Заняття (ліплення, аплікація, конструювання, малювання)
• Розповідання казок
• Виготовлення художніх панно
• Читання художніх творів
• Заняття в художній студії
• Розгляд картин, ілюстрацій
• СХД
• Колективна робота
• Художня праця
• Заняття з музичного виховання
• Гурткова робота
• Показ різних видів театру
• Бесіди
• Розваги
• Спостереження-милування
• Етюди
• Розгляд ілюстрацій, картин.

Креативний розвиток • Ігри-фантазії
• Режисерські ігри
• Моделювання
• Дослідницька робота
• Хвилинки фантазії
• Складання загадок
• Сюжетно - рольові ігри
• Дидактичні ігри
• ТРВЗ
• СХД
• Складання казок
• Дослідження
• Виготовлення стендів
• Оформлення плакатів
• Конструювання
• Розваги
• Інсценівки казок
• Самостійне складання казок
• Міні – конкурси
• Обмін думками
• Етюди
• Обговорення ( віршів, казок )
• Розв’язання проблемних ситуацій
• Розповіді дітей
• Розгляд фотознімків
• Моделювання ситуацій

Фізичний
розвиток • Рухливі ігри
• Забави
• Спортивні розваги
• Пішохідні переходи
• Прогулянки
• Ігри та вправи спортивного характеру
• Заняття з валеології
• Валеологічні хвилинки
• Заняття з БЖД
• Дидактичні ігри
• Розваги
• Розповіді про спорт, оздоровлення...
• Народні ігри
• Гуртки

Соціально - моральний розвиток • Сюжетно - рольові ігри
• Ігри з елементами праці
• Дидактичні ігри
• Бесіди
• Спостереження
• Читання творів( етичне, громадянське, моральне, правове виховання)
• Ведення діалогів
• Вирішення проблемних ситуацій
• Розповіді вихователя
• Морально - етичні бесіди
• Обмін думками
• Екскурсії
• Заняття з народознавства
• Народні ігри
• Заняття з етичного виховання, громадянського, правового виховання )
• Гуртки

Емоційно –ціннісний розвиток • Дидактичні ігри
• Пальчикова гімнастика
• Бесіди
• Вправи
• Ігри-пантоміми
• Обговорення творів
• Розповіді дітей
• Моделювання ситуацій
• Розгляд фото, ілюстрацій, картин
• Екскурсії
• Складання емблем, гербів, картин...
• Індивідуальні бесіди
• Милування творами митців
• Робота з лічильними паличками (викладання)
• Психогімнастика

 Родзинки добра (форми роботи з дітьми):


Експериментування;


Ігрові тематичні заняття;


Праця в природі;


Уроки фантазії;


Уроки добра і краси;


Ситуації морального вибору;


Інсценізації казок;


Читання художньої літератури;


Екскурсії - милування;


Хвилинки споглядання;


Допомога один одному;


Обмін досвіду із дорослішими дітьми.

 

Нові меблі для Катрусі (конспект заняття для І молодшої групи)

 Мультиурок http://multiurok.ru/myroslava/

Що сховано в чашцi кави?  http://metodportal.com/node/16353

Новорічний обряд "Щедрий вечір, добрий вечір"  http://metodportal.com/node/31368

 Подорож до міні-музею кераміки  http://metodportal.com/node/31365

 "Червона книга символ болю. А все починалося з любові… " (Екологiчна агiтбригада ) http://metodportal.com/node/23156

 " Чорнобиль немає минулого..." http://metodportal.com/node/23157